Melyik hordozóolajat válaszd?
Az illóolajokat minden esetben hordozóolajjal kell hígítani, mielőtt a bőrre kerülnének. Hordozóolajok használata nélkül az aromaterápiás kezelés nem biztonságos. Ha pedig oda figyelsz arra, hogy csak tiszta és valóban 100%-ban tiszta esszenciális olajat használj, akkor a hordozóolaj is legyen ugyanilyen tiszta.
Mi a hordozóolaj?
A hordozóolajokat (bázisolaj, vivőolaj) növényekből állítják elő, és az illóolajok hígítására, illetve a bőrre való felvitelére szolgálnak. A hordozóolaj bármilyen növényi olaj lehet, amely az illóolaj hígítására szolgál, ezt legtöbbször magvakból, gabonafélékből vagy csonthéjasakból állítják elő.
A bőrápoláshoz használt illóolajat célszerű mindig legalább egy hordozóolajjal hígítani, mielőtt a bőrünkre kennénk. A tiszta hígítatlan illóolaj annyira tömény, hogy irritálhatja a bőrt így allergiás tüneteket válthat ki.
A legtöbb hordozóolaj szagtalan vagy enyhén illatos, és nem befolyásolja az illóolaj terápiás tulajdonságait. Használhatók önmagukban vagy más olajokkal együtt a bőr táplálásához.
Minél finomítottabb egy hordozóolaj annál kevesebb a tápértéke. Az egyetlen anyag, amit nem szabad használni az aromaterápiában az az ásványi olaj, vagyis a kőolaj gyártás melléktermékét.
Sokféle hordozóolaj áll a rendelkezésünkre. A legtöbb alkalmas bármilyen illóolajjal való használatra, de érdemes megfontolnia néhány dolgot a kiválasztása előtt.
Szag: Néhány vivőolajnak erős illata van, így az illóolajhoz adva, megváltoztathatja annak aromáját.
Felszívódás: Bizonyos hordozóolajok jobban felszívódnak a bőrbe, míg mások nehezebben vagy akár zsírosabb hatást hagynak a bőrön
Bőrtípus: A bőr típusától függően egyes olajok irritálhatják a bőrt, vagy ronthatják a bőr állapotát, például akne esetében. Minden hordozó olaj tekintetében is érdemes érzékenységi tesztet végezni.
Felhasználhatósági időtartam: Bizonyos hordozóolajok hosszabb ideig tárolhatók, anélkül, hogy megromlanának.
Kizárólag megbízható gyártótól vásároljon jó minőségű hordozóolajokat. Válassza a hideg préselt, 100% -os tisztaságú és adalék- vagy tartósítószermentes olajat. Ha sütőolajat szeretne hordozóolajként használni, keresse a hideg préselt, természetes fajtákat.
Az alábbi listában szedtem össze az ismertebb hordozóolajokat. Ez nem értékelési sorrend, hiszen, sokszor más és más hordozóolaj kellhet a problémához.
A kókuszolaj az érett kókuszdió húsából készült ehető olaj. Finomított vagy finomítatlan formában kapható.
A finomítatlan kókuszolaj nem feldolgozott, nem tartalmaz vegyi anyagokat és megőrzi kókusz aromáját és ízét. A finomított kókuszolaj szárított kókuszhúsból származik, más néven kopránból.
A finomított változata nem teljesen természetes, és nem ajánlott hordozóolajként való felhasználásra.
Felhasználás: A kókuszolaj bőrtápláló zsírsavakat és polifenolokat tartalmaz, amelyek nagyszerű hordozóolajként szolgálnak masszázsolajokhoz és bőrápoló készítményekhez.
A jojobaolaj a jojoba növény magjából származik, és kellemes aromája van. Technikailag a jojoba nem olaj, hanem erősen nedvesítő tulajdonságú viasz, és utánozza a bőrön lévő faggyút. A jojobaolaj használata csökkentheti a bőr zsírosságát aknéra hajlamos embereknél, mivel visszaszorítja a túlzott faggyútermelődést.
A jojobaolaj rendkívül gyorsan felszívódik. Lágyítja és nedvesen tartja a száraz bőrt, segíti a sebeke gyógyulását és nagyon hatásos pikkelysömör ellen is. Emellett pattanásokra és zsíros fejbőrre is használható, antioxidáns tulajdonsága miatt ajánlott arcápoló krémekhez, masszázsolajokhoz és hajápoló szerekhez is keverni.
A jojobaolaj az egyik legjobb választás, ha parfümben szeretnénk használni az illatfixáló hatása miatt. A jojobaolajban oldott illatkompozíció lassabban párolog el a bőrfelszínről, mivel a jojobaolaj megköti a benne oldott illóolajokat.
A sárgabarackmagolaj a sárgabarack magjából készül, bőrpuhító hatású, zsírsavakban és E-vitaminban gazdag. Könnyen felszívódik a bőrbe, és enyhén édeskés illatú. Kozmetikai használatra is megvásárolható, de ehető is.
Felhasználás: A sárgabarackmagolajat úgy gondolják, hogy segít enyhíteni és nyugtatni az irritált, viszkető bőrt. Használja hordozóolajként masszázsolajok, fürdőolaj és hajápoló készítmények készítéséhez.
Édesmandula-olaj néven is ismert, könnyű szerkezetű, halványsárga olaj, diós aromával. Enyhén csúszós, picit ragacsos tapintása miatt kitűnő alap masszázskeverékekhez. Nyugtató hatású, és rendkívül tápláló. Linolsavés E-vitamin-tartalmának köszönhetően alkalmas a viszkető, száraz, kicserepesedett bőr ápolására. Minden bőrtípushoz illik. Kiváló hordozóolaj.
Felhasználás: Az édes mandulaolaj a bőrápolás egyik legnépszerűbb hordozóolaja. Nagyszerűen használható masszázsolajokban, fürdőolajokban és szappanokban.
5. Olívaolaj
Az olívaolaj a sajtolt olajbogyóból származik. Ez a legismertebb egészséges étolaj. Gyümölcsös illatú, de ez szintén használják aromaterápiás hordozóolajként. Az aromaterápiás és bőrápoló készítmények számára előnyös az extra szűz olívaolaj, de az illata befolyásolhatja néhány illóolajét.
Az olívaolaj haj és bőr gyógyítására egyaránt alkalmas, gyógyít, megnyugtat és nagyon jól kenhető. Jellegzetes szaga miatt érdemes erősebb illóolajokhoz keverni, mint pl. a rozmaring, a bazsalikom, a teafa, vagy a kakukkfű.
Felhasználás: Zsírsavakkal és fitoszterinekkel van tele, ami kiválóan alkalmas a száraz bőr tisztítására és hidratálására.
Az argánolaj a marokkói őshonos arganfák gyümölcseiben található magból készül. Az olaj ehető, és kiváló bőrtápláló. Mogyorós aromájú, A- és E-vitaminokban és telítetlen zsírsavakban gazdag.
Felhasználás: Az argánolaj segíthet a száraz bőr és a haj, a ráncok és a bőrgyulladás kezelésében. Egy fantasztikus hordozóolaj az általános bőrápoló és masszázsolajok számára.
7. Csipkebogyóolaj
A gazdag narancsos-piros színű olaj kiváltképp gazdag esszenciális zsírsavakban és az A-vitamin elővitaminjában, melynek köszönhetően hozzájárul a sejtmembrán egészségének megőrzéséhez és a bőrszövetek regenerálódásához. Csökkenti a hegesedést, elsimítja a ráncokat, és halványítja a pigmentációt. Kiváló gyógy-olajként tartják számon így pl. a leégett bőrre is hatásos, valamint lágyítja a bőrszöveteket, így pl. nátha idején a kipirosodott orra is kenhető. Késlelteti a bőr öregedését, és késlelteti a hajszálerek sérülékenységét.
Felhasználás: A csipkebogyóolaj gazdag A- és C-vitaminokban. Az A-vitamin természetes retinoid, amely segít az öregedés elleni küzdelemben, és mindkét vitamin segít a napkárosodás hatásának visszafordításában. Használja hordozóolajként száraz bőr ápolásához, masszázsolajokhoz és hidratálószerekhez.
8. Nigellamag olaj (feketemagolaj)
A Nigella sativa növényből készül. Kevésbé ismert, mint más hordozóolajok, gazdag telítetlen és telített zsírsavakban, és úgy tartják róla, hogy gyulladásgátló képessége van.
Felhasználás: A feketemagolajat gyakran használják népi orvosságként a bőrbetegségek, köztük az ekcéma, az akne és a psoriasis megnyugtatására. Ezt szem előtt tartva kiváló választás az arcápoló- és masszázsolajokhoz, emellett általános bőrápoló.
A szőlőmagolaj a szőlőmagból származik, ami a borkészítési folyamat mellékterméke. E-vitaminban gazdag, gyógyítja a bőrt és csökkenti a ráncokat.
Felhasználás: A szőlőmagolaj könnyű, könnyen felszívódik a bőrbe, és semleges illatú. Ez egy jó hordozóolaj, amelyet illóolajokhoz használnak, hogy testápolókat és masszázsolajokat készítsenek.
10. Avokádóolaj
Az avokádóolaj egy nehéz, testes étkezési olaj, amit az avokádó gyümölcsből nyernek ki. Mogyorós aromája van. Az avokádóolaj gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyről úgy gondolják, hogy segít a száraz, sérült bőr ápolásában.
A csodásan gazdag, zöld színű olaj jelentős mennyiségű esszenciális zsírsavat, E-, D-vitamint, béta-karotint és linolsavat tartalmaz – ez utóbbi gondoskodik a testünkben lévő sejtmembránok egészségéről. Az avokádóolaj kitűnően felszívódik, puhítja, hidratálja a bőrt. Minden bőrtípushoz használható, de különösen a száraz, sérült, öregedő bőr ápolásához ajánlott.
Az avokádóolaj táplálja és megfiatalítja a száraz és vízhiányos bőrt. Dús nehéz olaj ezért legjobb, ha más hordozóolajjal keverve alkalmazzuk. Magas az A.-és E vitamin tartalma, épp ezért nagyon jó bőrproblémák kezelésére.
11. Napraforgóolaj
A napraforgóolaj napraforgómagból kivont étolaj, semleges szaga van. Úgy gondolják, ez az olaj hatékonyan lép fel a bőrfertőzést okozó toxinok és baktériumok ellen.
Felhasználás: Segít a bőr lágyításában, hidratálásában és az irritáció megnyugtatásában. Bátran adjunk hozzá hordozóolajként a masszázsolajokhoz vagy általános bőrápolószerekhez.
12. Borágóolaj
A borágóolaj ösztönzi a sejtműködést, és elősegíti a megújulását. Szinte minden bőrtípusra használható, de a legjobb a száraz és vízhiányos bőrre, valamint a ráncosodásra, hajlamos bőrre. A borágóolaj gyorsan megromlik.
13. Búzacsíraolaj
A búzacsíra olaj sűrű és ragadós, ám remek antioxidáns forrás, amely igen magas E vitamin tartalommal rendelkezik. Nagyban csökkenti a bőr ráncosodását, és sejtjavító hatása is magas.
Sűrű, sárgás-narancssárgás olaj, erős aromával. Önmagában nem használható hordozóolajként, de tehetünk belőle keveset a masszázskeverékekhez, hogy könnyebben felszívódjanak, és még táplálóbbak legyenek. Sok A-, D- és E-vitamint tartalmaz. A búzacsíraolaj minden bőrtípushoz jó; különösen napégés, sebek és terhességi csíkok kezelésére használják.
A világos aranysárga olaj igen gazdag esszenciális zsírsavakban. Ennek az olajnak igen magas a gamma-linósav (GLA), amely biztosítja a bőr egészségét és támogatja az öngyógyító képesség működését. Az aromaterápiában a bőr hidratálását, ruganyosságának helyreállítását, a sejtregenerálódás gyorsítását célzó keverékekhez használják. Hatékony lehet a pikkelysömör és az ekcéma kezelésében.
A hordozóolajokat mindig hűvös, sötét helyen, lehetőleg hűtőszekrényben tárolja, sötét üvegben.
A hordozóolajok lehetővé teszik az illóolajok biztonságos használatát. Segítenek a bőr táplálásában és hidratálásában. Nem mindegyik olaj alkalmas azonban hordozóolajnak. Ne használjon vajat, vazelint és az ásványi olajokat.
Bármelyik olajat választja, ne használja az ajkán, szemén vagy más érzékeny területen, miután az illóolajjal összekeverte!